Kusový kameň

Okrasné kusové kamene a ich formy 

kusove-kamene

Kameň je iný názov pre horninu, teda pre nerastnú surovinu. V minulosti bol prírodným stavebným  materiálom, dnes je pri stavbách nahradený tehlami.

Kusový kameň prírodný 

Prírodný kameň nepravidelných tvarov sa získava štiepením z veľkých kusov lomového kameňa. Kameň sa upravuje ručným štiepaním na základe prirodzenej doskovej lomivosti. Štiepaný ( lámaný) kameň sa v súčasnej architektúre využíva ako obkladový materiál, na pokládku dlažieb a v závislosti od jeho hrúbky a rovnosti aj na fasádne obklady.

Kusový kameň formátovaný 

Formátovaný kameň sa upravuje strojovým lámaním a rezaním. Kameň takto upravený na požadovaný rozmer je najpoužívanejší ako obklad. Kamenné kocky, ako aj veľké platne – šľapáky – sa od nepamäti používajú ako spoľahlivá dlažba odolná aj voči vysokej záťaži.

Kusový kameň sekaný 

Sekaný kameň má rôznorodé využitie a to od obkladov cez dlažby až po murovanie reprezentačných kamenných múrikov, či múrov. Vďaka svojim vlastnostiam, ako sú odolnosť voči mrazu, vodoodpudivosť a pevnosť v tlaku, sú vhodné aj do náročných klimatických podmienok.